HOME » F1/SAMOCHODOWE » VETTEL WYGRAŁ PO RAZ 10., RED BULL MISTRZEM 16.10.2011

Vettel wygrał po raz 10., Red Bull mistrzem 16.10.2011

16.10.2011 17:51:05

Posty: 39015 #786224

Sebastian Vettel wygrał Grand Prix Korei, 16. eliminację mistrzostw świata Formuły 1. Tytuł w klasyfikacji konstruktorów zapewnił sobie Red Bull.

Niemiec, który przed tygodniem w Japonii, po raz drugi z rzędu został mistrzem świata kierowców, nie dał konkurentom szans. Już na pierwszym okrążeniu wyprzedził startującego z pole position Lewisa Hamiltona, a potem tylko raz oddał prowadzenie, gdy zjechał do boksu na zmianę opon, co przez chwilę wykorzystał Fernando Alonso. Finiszował z przewagą 12 sekund nad kierowcą McLarena.

Było to dziesiąte zwycięstwo w tym sezonie Vettela, a 20. w karierze. Ponieważ bardzo dobrze spisał się jego kolega z Red Bulla Mark Webber, który przyjechał trzeci, zespół już na torze w Yeongam mógł świętować mistrzostwo świata konstruktorów. Kierowców Red Bulla przedzielił tylko Hamilton z McLarena-Mercedesa.

W klasyfikacji generalnej za niezagrożonym Vettelem (349 punktów) trwa walka o wicemistrzostwo. 222 "oczka" ma Jenson Button z McLarena, który w Korei był czwarty, 212 Alonso z Ferrari, który przyjechał za nim, a 209 Webber.

Wyścigu nie ukończyli m.in. siedmiokrotny czempion globu Niemiec Michael Schumacher (Mercedes) i Rosjanin Witalij Pietrow (Lotus-Renault), którzy mieli kolizję.

- Jestem niezmiernie szczęśliwy z tego jak przebiegał dzisiejszy wyścig. Czułem, że wszystko w moim samochodzie jest ustawione jak należy. W zeszłym tygodniu zdobyliśmy mistrzostwo kierowców i teraz konstruktorów. To fantastyczne - mówił podekscytowany Vettel zaraz po ukończeniu rywalizacji.

- To był bardzo udany dla mnie weekend, w porównaniu do tego co działo się w niedawnej przeszłości - dodał uśmiechnięty Hamilton, który stanął na podium po raz pierwszy do sześciu wyścigów.

GP Korei było 700. startem ekipy McLarena w mistrzostwach świata Formuły 1. Już w sobotę powody do radości swoim szefom sprawił Hamilton zdobywając dla nich pierwsze pole position od 27 wyścigów, od czerwca ubiegłego roku (GP Kanady).

Przed rokiem Brytyjczyk zajął w Korei drugie miejsce, a pokonał go tylko Alonso. Trzeci był Massa, a pecha mieli kierowcy Red Bull-Renault, bowiem żaden z nich nie dotarł do mety.

W tym sezonie w kalendarzu MŚ znalazło się 20 eliminacji, ale w wyniku niepewnej sytuacji politycznej odwołano marcową GP Bahrajnu. Bez niej w Azji rozgrywanych będzie w sumie siedem wyścigów, podobnie jak przed rokiem, bowiem 30 października nastąpi debiut GP Indii, na nowo wybudowanym torze pod New Delhi.

Z Indii kierowcy przeniosą się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie 13 listopada wystartują w GP Abu Zabi na nowoczesnym Yas Marina Circuit. Natomiast sezon zakończy dwa tygodnie później GP Brazylii na Interlagos.