HOME » BIEGI NARCIARSKIE » BJOERGEN NOKAUTUJE, KOWALCZYK 10. 19.11.2011

Bjoergen nokautuje, Kowalczyk 10. 19.11.2011

19.11.2011 16:32:05

Posty: 39015 #804589

Justyna Kowalczyk zajęła 10. miejsce w pierwszych zawodach nowego sezonu Pucharu Świata w biegach narciarskich w norweskim Sjusjoen. Na 10 kilometrów techniką dowolną zwyciężyła zdecydowanie Marit Bjoergen, a trzecia była Charlotte Kalla.

Kowalczyk, jako triumfatorka klasyfikacji generalnej PŚ w poprzednim sezonie, na trasę inauguracyjnych zawodów ruszyła ostatnia. Szybko jednak okazało się, że po ciężkich treningach nie będzie w stanie rozpocząć sezonu od zwycięstwa. Biegaczka z Kasiny Wielkiej już po 2,5 km traciła do Bjoergen 17,7 s.

Trzykrotna złota medalistka olimpijska z Vancouver była tego dnia bezkonkurencyjna. Od startu do mety sukcesywnie powiększała przewagę nad rywalkami. Bjoergen zawody PŚ w biegach wygrała już po raz 47. w karierze. Takim wynikiem nikt nie może się pochwalić (46 razy zwyciężał Bjoern Daehlie). Miejscowej publiczności nie zawiodły także jej rodaczki. Łącznie w pierwszej dziesiątce zawody ukończyło aż siedem Norweżek.

Przed rokiem podopieczna Aleksandra Wierietielnego, która w trzech ostatnich latach zdobywała PŚ, na otwarcie sezonu była siódma, podobnie jak w 2008 roku. Sezon 2009/10 zaczęła natomiast od 12. lokaty.

Z pozostałych startujących Polek najlepiej spisała się Paulina Maciuszek (LKS Poroniec Poronin), która zajęła 50. miejsce. Agnieszka Szymańczak (AZS AWF Katowice) uplasowała się na 64., a Ewelina Marcisz (Halicz Ustrzyki Dolne) na 70. pozycji.

Pierwotnie inauguracja PŚ miała odbyć się w innym norweskim mieście - Beitostoelen. O przeniesieniu zawodów zdecydowały problemy ze śniegiem. W kraju fiordów tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła. W wyżej położonym Sjusjoen utrzymywała się jednak ujemna temperatura dzięki czemu nie topniał sztucznie wyprodukowany śnieg.

W niedzielę zawodniczki rywalizować będą w sztafecie 4x5 km. Za tydzień wystartują w Kuusamo.