HOME » KOSZYKÓWKA » ME: KLĘSKA I KONIEC MARZEŃ REPREZENTACJI POLSKI 24.06.2011

ME: klęska i koniec marzeń reprezentacji Polski 24.06.2011

24.06.2011 22:29:37

Posty: 39015 #721935

Polska przegrała w Katowicach z Chorwacją 56:64 (21:24, 17:20, 8:11, 10:9) w swoim drugim meczu w drugim etapie mistrzostw Europy i straciła szanse na awans do ćwierćfinału. Polki jako jedyne w grupie F pozostają bez zwycięstwa.

Drugą fazę rozgrywanych w Katowicach mistrzostw Europy koszykarek Polki zaczynały z dwiema porażkami z Hiszpanią i Czarnogórą zaliczonymi z pierwszego etapu. Aby awansować dalej musiały wygrać przynajmniej dwa z trzech kolejnych spotkań. Kluczowy był pojedynek z Łotyszkami przegrany przez nasze zawodniczki 53:62. Po tej porażce i przez skomplikowany układ w tabeli Polki miały jeszcze szansę na awans, ale musiały wygrać z Chorwacją i Francją, a także liczyć na porażki tych drużyn w kolejnych spotkaniach.

Po środowym meczu z Łotwą trener Maciejewski dał naszym zawodniczkom odpocząć. Nie przeprowadził nawet treningu rzutowego. Chciał, aby koszykarki ochłonęły i głodne gry przystąpiły do spotkania z Chorwatkami. Zwłaszcza, że nasz piątkowy rywal był w podobnej sytuacji do Polek. Chorwatki przegrały w grupie z Francją 40:86, a z Łotwą 61:67 i tylko zwycięstwo z Grecją 65:63 zapewniło im udział w drugiej rundzie. W niej też nie miały przed spotkaniem z Polkami zwycięstwa, bo uległy Czarnogórze 60:81.

Świeżości, która miała być naszym atutem nie było widać w pierwszych minutach. Chorwatki zaczęły od prowadzenia w piątej minucie 10:3, a w siódmej wygrywały już 17:9. Polki wzięły się wtedy za odrabianie strat. Po celnych rzutach wolnych Justyny Żurowskiej i Agnieszki Skobel nasz zespół przegrywał 13:17. Za trzy punkty trafiły Agnieszka Szott, a chwilę później Elżbieta Mowlik, ale Chorwatki nie oddały prowadzenia, które po pierwszej kwarcie wynosiło 24:21.

Druga kwarta przyniosła podobny scenariusz. Polki znów pozwoliły rywalkom odskoczyć, aby potem zmniejszyć ich przewagę. W piątej minucie Chorwatki prowadziły 35:27, a do przerwy 44:38. Aż dziesięć punktów po dwudziestu minutach gry zdobyła Luca Ivanković, dziewięć dołożyła Sandra Mandir, a po siedem Antonija Misura i Jelena Ivezić. W polskim zespole najskuteczniejsza była Ewelina Kobryn z ośmioma "oczkami". Siedem dodała Elżbieta Mowlik, a sześć Agnieszka Szott.

Poza tablicą wyników Polki przegrywały niemal w każdym elemencie gry. Trafiły w pierwszej połowie tylko 32 proc. rzutów z gry, kiedy rywalki miały 54 procent. Nasze kadrowiczki przegrywały też walkę pod koszami. Chorwatki miały 24 zbiórki, a Polki 19. Jedyne co mogło cieszyć trenera Maciejewskiego to mała liczba strat. Do przerwy pięć, przy dziewięciu rywalek.

Po zmianie stron nadzieję Polkom przywróciła Kobryn. Po jej kolejnych punktach było 48:44 i 48:46 dla Chorwatek w 25 minucie spotkania. Wtedy jednak coś się w grze polskiej drużyny zepsuło. Nasze zawodniczki nie potrafiły zdobyć nawet jednego punktu przez ponad dziesięć minut. Raziły brakiem skuteczności i trzecia kwarta zakończyła się wynikiem 55:46, a na pięć minut przed końcem spotkania przewaga Chorwatek wzrosła do 14 punktów (60:46). Sytuację próbowała jeszcze ratować Kobryn, która trafiła nawet za trzy punkty, ale było już za późno. Reprezentacja Polski koszykarek przegrała z Chorwacją 56:64 i definitywnie straciła szansę na awans do pierwszej ósemki mistrzostw Europy.

Najwięcej punktów dla naszego zespołu zdobyła Kobryn 17, a 11 dołożyła Mowlik. W zespole Chorwatek najskuteczniejsza były Ivankovic i Mandir, który rzuciły po 13 "oczek". Skuteczność obu drużyn spadła w drugiej połowie, ale i tak nasze rywalki miały ją dużo lepszą - 43 procent, przy 28 procentach Polek. Nasze zawodniczki przegrały też rywalizację o zbiórki 36:47.

Polska - Chorwacja 56:64 (21:24, 17:20, 8:11, 10:9)
Polska: Ewelina Kobryn 17, Elżbieta Mowlik 11, Agnieszka Szott 6, Justyna Żurowska 6, Katarzyna Dźwigalska 5, Agnieszka Kaczmarczyk 4, Anna Pietrzak 3, Agnieszka Skobel 3, Patrycja Gulak-Lipka 1, Paulina Pawlak 0, Małgorzata Babicka 0, Aleksandra Chomać 0;
Chorwacja: Sandra Mandir 13, Luca Ivankovic 13, Iva Ciglar 9, Antonija Misura 7, Jelena Ivezic 7, Mirna Mazic 6, Iva Sliskovic 6, Marta Cakic 3,Lisa Karcic 0, Neda Lokas 0;