HOME » SIATKÓWKA » POLACY DALI LEKCJĘ SIATKÓWKI PORTORYKO 11.06.2011

Polacy dali lekcję siatkówki Portoryko 11.06.2011

11.06.2011 13:57:53

Posty: 39015 #713142

Polscy siatkarze pokonali w San Juan Portoryko 3:0 (25:21, 25:23, 25:14) w swoim piątym grupowym meczu rozgrywek Ligi Światowej. Biało-Czerwoni przerwali tym samym passę trzech porażek w tegorocznych rozgrywkach. Kolejne starcie obu drużyn w niedzielę o godzinie 2:30 czasu polskiego.

Polacy zaczęli spotkanie z Portoryko spokojnie. Dobra zagrywka i czujna gra pod siatką miały być receptą na najsłabszą, debiutującą w rozgrywkach Ligi Światowej, reprezentację gospodarzy.

Na pierwszą przerwę techniczną Biało-Czerwoni schodzili z trzy punktową przewagą (8:5). Świetnie funkcjonował blok, Polacy dobrze grali w przyjęciu i obronie, i pewnie kontrowali rywali. Po chwili przewaga faworytów wynosiła już cztery "oczka", co dało siatkarzom Anastasiego komfort i spokój w grze.

Poziom gry obu drużyn falował, raz Polacy, raz Portorykańczycy popisywali się udanymi seriami akcji, ale gospodarze nie byli w stanie zniwelować przewagi rywali. Jeszcze od stanu 14:18 zanotowali zryw, dzięki dobrej zagrywce Jose Rivery, ale od stanu 17:18 musieli oglądać skuteczną grę Biało-Czerwonych i seta przegrali 21:25.

Po zmianie stron gra stała się bardziej zacięta. Siatkarze Anastasiego, jakby uśpieni łatwością z jaką wygrali pierwszą odsłonę, nie kwapili się do frontalnego ataku i czekali na błędy rywali.

Znów po pierwszej przerwie technicznej Polacy prowadzili (9:6) i znów nie dali sobie wyszarpać przewagi budowanej skuteczną grą. Portoryko nie było w stanie "nadgryźć" Polaków żadnym elementem gry, do tego nie grał jak przyzwyczaił swoich kibiców as atutowy miejscowych, Hector Soto, z czego Biało-Czerwoni skwapliwie korzystali.

Od stanu 19:16 Polacy wrzucili "wyższy bieg" i dali rywalom szkołę siatkówki. Najpierw Soto został zatrzymany potrójnym blokiem, potem Polacy stanęli twardo w obronie i "odjechali" rywalom (20:16, 24:20). Piłkę setową dopiero za czwartym podejściem skończył Michał Ruciak, dając wygraną w secie 25:23 i prowadzenie 2:0 w meczu swej reprezentacji.

Wreszcie w trzecim secie polski zespół pokazał dlaczego jest faworytem konfrontacji w San Juan. Skuteczna zagrywka, poparta świetnym blokiem i bardzo dobrą gra w kontrataku spowodowały, że rywale całkiem stracili ochotę do walki.

Ani się obejrzeli, a już gracze zza oceanu przegrywali 4:11. Tak wysokie prowadzenie Polaków było konsekwencją słabej gry gospodarzy i dużej ilości błędów własnych jakie popełniali pod wpływem zmęczenia. W ataku rozszalał się Zbigniew Bartman, blokiem "straszył" Marcin Możdżonek, do tego Ruciak zaczął trafiać serwisem, gnębiąc rywali w samej końcówce meczu (13:7, 16:9, 19:11).

Seta wygrali Polacy 25:14, a cały mecz 3:0. Zwycięski punkt dał drużynie Andrei Anastasiego blok Bartosza Kurka i Piotra Nowakowskiego. Polacy bardziej niż walczyli o punkty mocno potrenowali z rywalem, z którym zmierzą się znów w niedzielę, o godzinie 2:30 czasu polskiego. W drugiej parze grupy A w sobotę walkę zaczynają siatkarze Brazylii i USA.

Portoryko - Polska 0:3 (21:25, 23:25, 14:25)

Portoryko: Angel Perez (2), Enrique Escalante (5), Jose Rivera (11), Roberto Muniz (6), Victor Rivera (9), Hector Soto (10), Joel Rivera (libero), oraz Juan Figueroa (1), Fernando Morales

Polska: Łukasz Żygadło (3), Zbigniew Bartman (15), Michał Ruciak (6), Bartosz Kurek (13), Piotr Nowakowski (8), Marcin Możdżonek (7), Krzysztof Ignaczak (libero), oraz Jakub Jarosz, Michał Bąkiewicz